KNS
Jak zadbać o okna na wiosnę?

Jak zadbać o okna na wiosnę?


Skąd się bierze potrzeba wiosennych porządków?
Między innymi z faktu, że przebijające przez okna promienie słońca uwidaczniają brudne szyby. Jak zadbać na wiosnę o okna drewniane, plastikowe i aluminiowe – dowiecie się z poniższych wskazówek!

Okna plastikowe – należy je czyścić regularnie, aby zapobiec trwałym przebarwieniom powstałym z brudu. Do czyszczenia szyb i profili należy używać łagodnych płynów do mycia i miękkiej ścierki. Po myciu okien należy nasmarować ich okucia. Wtedy można już przejść do uszczelek, które należy dobrze wyczyścić, a następnie zaimpregnować odpowiednim środkiem – najlepiej smarem silikonowym lub wazeliną techniczną.

 

Okna aluminiowe – tak jak w przypadku dwóch poprzednich – do ich mycia nie wolno używać żadnych środków ściernych ani żrących! Groziłoby to uszkodzeniem powierzchni ram. W ich przypadku najlepiej użyć wody z mydłem lub z płynem do naczyń, albo też specjalnych środków do mycia okien aluminiowych. Po wymyciu szyb i ram warto sprawdzić, czy wszystkie okucia właściwie działają. Jeśli trzeba – wyregulować okucia oraz uszczelki.

 

Okna drewniane – aby funkcjonowały bez zarzutu, w okresie przejściowym między wiosną a latem, powinno się przeprowadzić ich przegląd. Zaczynamy od dokładnego umycia szyb i ram z użyciem łagodnych środków czyszczących [np. płyn do naczyń lub do mycia szyb] oraz miękkiej szmatki lub papierowych ręczników. Następnie sprawdzamy stan lakieru, czy rama nie wymaga odnowienia powłok malarskich. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie okuć i uszczelek, a więc ich regulacja, smarowanie oraz impregnacja.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more