KNS
Okna zimą – jak o nie zadbać?

Okna zimą – jak o nie zadbać?


Jak zadbać o okna przed zimą?

Pierwszym krokiem jest ich dokładne umycie. Dopóki tego nie zrobimy, nie będziemy mogli przystąpić do oględzin ich stanu technicznego. Ważne jest, aby wziąć się za mycie okien w miarę ciepły i bezsłoneczny dzień – kiedy temperatury spadną poniżej zera (a jak wiadomo w Polsce pogoda lubi sprawiać nam takie niespodzianki jeszcze przed kalendarzową zimą) woda będzie zamarzać, a tafla szkła może ulec zniszczeniu, zaś promienie słoneczne sprzyjają pozostającym na szybie smugom. Istotne jest również, w jaki sposób myjemy okna. Po właściwym umyciu szyb i ram, a także uszczelek i okuć możemy przystąpić do sprawdzenia ich stanu technicznego.

 

Najpierw musimy sprawdzić stan ogólny okna – czy jego zamykanie nie sprawia nam problemu, czy nie musimy siłować się z klamką, czy też nie czujemy powiewu zimnego powietrza nawet przy zamkniętym oknie. Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedź jest twierdząca – warto wezwać fachowca, który wyreguluje nam okucia, klamkę oraz wkręty. Możemy również przeprowadzić konserwację samodzielnie, zabezpieczając wszystkie metalowe elementy przed korozją, smarując je odpowiednimi środkami ochronnymi, takimi jak oliwa techniczna, czy też inne smary z zawartością silikonu.

 

Najważniejsze jest jednak sprawdzenie stanu technicznego uszczelek, bo to one spełniają największą rolę w izolacji cieplnej zimą. Ich najważniejszą cechą jest elastyczność, która pozwala uszczelkom na powrót do pierwotnego kształtu po odkształceniach, jak również idealne dopasowanie się, gwarantujące skuteczną termoizolację. Jeśli zauważymy, że ich stan pozostawia wiele do życzenia – uszczelki są pogniecione, porowate, czy też popękane – należy jeszcze przed zimą pomyśleć o ich wymianie. W przeciwnym wypadku, możemy być pewni, że nawet najbardziej energooszczędne okna nie spełnią swojej roli podczas niskich temperatur. W przypadku sprawnych uszczelek wystarczy poddać je standardowej konserwacji, czyli pielęgnacji smarem silikonowym, czy też wazeliną techniczną.

 

Pamiętajcie, że w mroźne dni nie używamy ciepłej/gorącej wody do mycia, aby nie zamarzła ona na szybie. Niestety można w ten sposób łatwo uszkodzić szybę. By zapobiec zamarzaniu szyby możesz przetrzeć ją wodą z łyżką denaturatu.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more