KNS
Współczynnik przenikania ciepła – ale o co chodzi?

Współczynnik przenikania ciepła – ale o co chodzi?


Po wejściu w życie normy WT 2021 – nowelizacji warunków technicznych i standardów energetycznych, które dokonywane są co jakiś czas ze względu na rozwój branży budowlanej – bardzo często można się spotkać z pojęciem „parametr przenikania ciepła Uw”. A ponieważ jest to najważniejszy parametr przy wyborze nowych okien, dlatego dzisiaj napiszemy parę zdań o tym, co oznacza i jak go czytać?

 

Współczynnik Uw to wielkość określająca ilość ciepła traconego przez metr kwadratowy okna w ustalonych warunkach, gdy różnica między otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym wynosi 1*K (1°C). Jednostką współczynnika przenikania ciepła jest W/m²K, gdzie W to Wat, a K to Kelvin. Oczywiście, im niższa wartość Uw tym lepiej, bowiem w praktyce oznacza to wyższą izolację cieplną i mniejsze straty energii przez okna. Więc sporo oszczędności!

 

Dotychczas szacowano, że straty ciepła przez okna mogą wynosić nawet 25%, stąd nowe regulacje, mające się przyczynić do ograniczenia strat energii i obniżenia kosztów ogrzewania. Według wspomnianej na początku normy, od stycznia 2021 roku wartość współczynnika Uw dla okien nie może być większy niż 0,9 W/m²K. O czym jeszcze należy pamiętać oprócz pakietów trzyszybowych? O prawidłowym montażu! Stabilne mocowania odpowiednimi elementami i maksymalnie uszczelnione połączenie z murem to zabiegi przeciwdziałające powstawaniu mostków termicznych.

 

To wszystko jest szczególnie ważne w porach roku, w których występuje duża różnica temperatur. Dzięki wspomnianym wyżej działaniom, połączonym z wyborem okien energooszczędnych, uzyskamy niski współczynnik Uw, czyli wysoką izolacyjność cieplną, a w ślad za nią – wyższy komfort termiczny i niższe rachunki!

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more