KNS
Zalety i rodzaje nawiewników

Zalety i rodzaje nawiewników


Czym jest nawiewnik powietrza? To element wentylacji naturalnej, nazywany także pasywnym wlotem powietrza, przeznaczonym do stosowania w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną oraz mechaniczną wywiewną. To niewielkie urządzenie wentylacyjne, które montuje się w górnej krawędzi okna lub ścianie zewnętrznej budynku. Jego zastosowanie umożliwia właściwy napływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń z wywiewem grawitacyjnym.

 

Nawiewniki powietrza to dzisiaj praktycznie stały element wyposażenia domu. Ponieważ wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej nowo budowanych budynków wzrosły, szczelność produkowanych okien jest obowiązkiem producentów. Zatem nowoczesna stolarka naturalnie ogranicza dopływ powietrza niezbędnego dla potrzeb wentylacyjnych, dlatego szczególnie teraz, po wejściu normy WT 2021 konieczny jest montaż nawiewników.

 

Rodzaje nawiewników

Obecnie, skutecznie działająca wentylacja to zorganizowana wymiana powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Aby każdy budynek mieszkalny, czy użyteczności publicznej, mógł „oddychać”, potrzebne są „mądre” nawiewniki. Ze względu na sposób sterowania, rozróżniamy następujące ich rodzaje:

ciśnieniowe, sterowane manualnie – wyposażone w przysłonę, za pomocą której zmieniamy manualnie wydajność nawiewnika,
ciśnieniowe, automatyczne – wyposażone w automatyczną przepustnicę, która samoczynnie reguluje ilość dostarczanego powietrza, a jednocześnie użytkownik ma możliwość manualnego przymknięcia przysłony,
higrosterowane – zamykają się i otwierają samoczynnie w zależności od zmiany wartości wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczenia.

 

Co dają nam nawiewniki?

Prawidłowo działająca wentylacja zapobiega nadmiernemu wzrostowi wilgoci, z którego już tylko krok od rozwoju pleśni i grzyba, mających bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz niszczenie konstrukcji budynków. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne na zewnątrz i w naszych domach oraz biurach, należy rozważyć użytkowanie nawiewników powietrza, które  zapewniają stały dostęp świeżego powietrza bez utraty temperatury wnętrza.

Nowoczesne nawiewniki dostosowane są do okien o współczesnych normach, jak i starszych modeli. Solidna konstrukcja i wymienność poszczególnych elementów zapewniają długie użytkowanie nawiewników bez konieczności wymiany całego systemu po określonym czasie.

Podsumowując, nawiewniki manualne to produkty odznaczające się wysoką wydajnością dostarczanego powietrza do pomieszczeń. Zaś nawiewniki automatyczne posiadają możliwość samodzielnego regulowania stopnia przepływu oraz odpowiednie wyciszenie odgłosów zewnętrznych. Na rynku istnieje wiele typów nawiewników, które poza bogatymi walorami technicznymi cechuje praktyczność, Atesty Higieniczne, wysokiej jakości materiał, z którego są wykonane, a także szeroki wybór kolorystyczny. To pozwala wybierać nie tylko według potrzeb, ale także upodobań klienta.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more